გაკვეთილის გეგმის ფორმა
მასწავლებლის სახელი,გვარი,პირადი ნომერი ლია კურტანიძე
35001103777
საგანი ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი საბაზო მე-6 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა 23
გაკვეთილის თემა ნოდარ დუმბაძე ‘’ხაზარულა’’
გაკვეთილის მიზანი: მხატვრული ტექსტის გააზრების,პრობლემათა
გადაჭრის,მსჯელობისა და ინფორმაციის მოპოვების უნარ-ჩვევის გამომუშავება, ლიტერატურული
ტექსტის კითხვა და ანალიზი ტექსტის მონაკვეთებად
დაყოფა და დასათაურება. მხატვრულ ხერხებზე დაკვირვება .მოკლე შინაარსის გადმოცემა,
კორექტირება და თვითშეფასება. დიალექტიზმებზე
დაკვირვება. სხვადასხვა პირში თხრობა.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
ქართ. V.
2. მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური და
ინდივიდუალური საკომუნიკაციო ამოცანების განხორციელება.
ქართ. V. 4. მოსწავლეს აქვს ლიტერატურული
ნაწარმოების ესთეტიკური შეფასების საწყისი უნარი.
ქართ. V.
5. მოსწავლეს შეუძლია სადისკუსიო
სტრატეგიების ამოცნობა და გამოყენება.
ქართ. V. 8. მოსწავლეს შე-უძლია სხვადასხვა
ჟანრის მხატვრული ტექსტების წაკითხვა და ადეკვატურად გაგება-გაანალიზება.
ქართ. V. 9. მოსწავლეს აქვს წაკითხული
მხატვრული ტექსტის ინტერპრეტაციის საწყისი უნარი.
ქართ. V. 12. მოსწავლეს
შე-უძლია კითხვის სხვადასხვა სტრატეგიის გამოყენება ტექსტის უკეთ
გააზრების მიზნით.
·
მოსწავლეს აქვს მხატვრული ტექსტის გააზრებისათვის არსებითი
მნიშვნელობის მქონე დეტალების შეფასების უნარი
·
მსჯელობს ტექსტში გამოკვეთილ ცალკეულ მოვლენებსა და
ფაქტებს შორის მიზეზ-შედეგობრივ კავშირზე
·
მოსწავლეს
შეუძლია მართებულად წარმართოს საკუთარი სამეტყველო ქცევა მიზნისა და კონტექსტის შესაბამისად
·
შეარჩევს და გადაამოწმებს სხვადასხვა სახის მასალას
სანდოობის თვალსაზრისით
·
მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული
ტექსტის წაკითხვა და გაგება-გაანალიზება
გამოაქვს დასკვნა მთლიანი ტექსტის გააზრების საფუძველზე
#
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო[წთ]
|
აქტივობა 1.
მისალმება და მოსწავლეთა დასწრების აღრიცხვა..
|
ვერბალური ახსნა
|
საკლასო ჯურნალი,საწერ-კალამი
სახელმძღვანელო,დაფა,კომპიუტერი,პროექტორი
|
2 წთ
|
||
აქტივობა2.
მასწავლებელი
კლასს
ყოფს
ჯგუფებად
და
ავალებს
გაიხსენონ,
რა
იციან
ნოდარ
დუმბაძის
შესახებ
მოსწავლეთა
დახმარებით
შეივსება
გონებრივი
იერიშის
რუკა
|
გონებრივი იერიში
|
ჯგუფებში
|
7წთ
|
||
აქტივობა3.
მასწავლებელი სვამს კითხვას; როგორია
ბებერი ხე მათი წარმოდგენით ცოდნის კონსტრუირება 13 წთ
|
გონებრივი იერიში
|
მთელ კლასთან
|
13წთ
|
||
აქტივობა 4 ტექსტის კომენტირებული კითხვა და
ანალიზი უცხო სიტყვების ახსნა. კითხვა-პასუხი;. 1 რა პერიოდია აღწერილი ტექსტში? საიდან ჩანს? 2.რა არის ხაზარულა? 3.როგორ აღწერს მწერალი ვაშლის ხეს
? 4.რას სთხოვს ბებია შვილისვილს /? 5.როდის აშინებენ ხეს? 6როგორ არის აღწერილი ხის შეშინება//?
|
ანალიზი
|
მთელ კლასთან
|
7წთ
|
||
აქტივობა
5 .
ტექსტის ჩუმი კითხვა და
გეგმის
შედგენა
7 წ
თ. მოსწავლეებიჩუმად კითხულობენ ტექსტს ,,ყოფენ
მას
ნაწილებად
და
ადგენენ
გეგმას. გეგმის
მიხედვით
გადმოსცემენ
ტექსტის
ცალკეული
ნაწილების
შინაარსს.
|
ანალიზი
|
მთელ კლასთან
|
7წთ
|
||
აქტივობა 6.
ტექსტის
გააზრება და შეფასება 5 წთ. 1.ბებია იყო სოფლის სურნელად აყვავებული და დაღვრილი.
თქვენი
აზრით,
რა
სურნელზე
მიგვინიშნებს
მწერალი,
რისი
სუნი
ასდიოდა
ბებიას? 2 .რატომ გახდა ავტორი სოფლის ხიზანი? 3.რატომ იცინის
ბიჭი ბებოს თხოვნაზე შეაშინოს ხაზარულა? 4.რა არის ხაზარულას თრთოლის მიზეზი?
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელ კლასთან
|
5წთ
|
||
აქტივობა7.
ენობრივ მასალაზე
დაკვირვება, სხვადასხვა პირში თხრობა 8 წთ.
1ვინ გადმოგვცემს ტექსტში აღწერილ ამბავს?
2.რომელ პირში გადმოგვცემს? 3.რატომ
მიმართავს ამ ხერხს? 4. რომელ ნაცვალსახელს იყენებს? 5 სხვას რომ მოეყოლა რომელ პირში იქნებოდა თხრობა? 7.მოძებნეთ და წაიკითხეთ დიალოგი. გადმოეცით
მისი შინაარსი მე-3 პირში 8 რა არის დიალექტი?
მოძებნეთ დიალექტები.
|
კითხვა-პასუხი
|
ინდივიდუალური
|
8წთ
|
||
ხელმოწერა
თარიღი